Puero arbatos veidai

Puero arbatos veidai

Išskirtinio aromato puero arbata jau seniai pelnė pasaulio arbatos mėgėjų pripažinimą. Taip nutiko ne vien dėl gurmaniško jos skonio, bet ir dėl ypatingų savybių, padedančių ne tik atsipalaiduoti, įveikti nuovargį, gerinti virškinimą, bet net ir sulieknėti.

Atrasta atsitiktinai

Puero arbatos kilmės istorija – gana neįprasta. Tai, kas kadaise pasirodė kaip visiška pirklių verslo nesėkmė, tapo itin vertingu produktu – brangiausia pasaulyje arbata.

Arbatos atsiradimą lėmė visiškas atsitiktinumas. Tūkstančius metų arbatos lapeliai įprastai buvo presuojami  –  suspaustus juos tiesiog buvo kur kas lengviau gabenti, tačiau vieną neįprastai ilgą kelionę į bambukų lapus  supakuota presuota žalių lapelių arbata įgijo rusvą atspalvį. Buvo pastebėta, kad ilgai keliaudama  drėgnais atogrąžų miškais arbata ne tik pakeitė spalvą, bet įgavo ir itin neįprastą, tuomet net nemaloniu laikytą skonį ir aromatą.

Taip nutiko dėl to, kad arbatos lapelius smarkiai paveikė didelė drėgmė. Kadangi kelionė buvo ilga, arbata natūraliai fermentavosi ir keitė savybes įgydama arbatai neįprasto skonio. Būtent taip buvo atrasta ši nauja arbatos rūšis, vėliau pavadinta Puero miesto Kinijoje vardu, – iš ten ši ypatinga arbata  kadaise ir pradėjo savo  kelionę į pasaulį, besitęsiančią iki šiol.

Puero arbatos rūšys: sheng ir shou

Puero arbata tradiciškai skirstoma į dvi pagrindines kategorijas: sheng ir shou.

Sheng arba kitaip neapdoroti puero  arbatos lapeliai yra vytinami, vyksta minimali lapelių oksidacija, jie kaitinami, vyniojami ir tada džiovinami. Šis fermentavimo procesas neretai lyginamas su sūrio nokinimu.

Jaunas pueras tonizuoja, išsiskiria stipriu skoniu, o brandinto keletą metų skonis įgauna kitokius poskonius – saldėja, gilėja bei atsiskleidžia drėgnos žemės, samanų, grybų, medienos bei odos skonių natos. Dėl šių priežasčių brandintas daugiau nei 10 metų pueras yra itin vertinamas arbatos gurmanų.

Devintajame dešimtmetyje puero arbatos paklausa itin išaugo, todėl arbatos gamintojai sukūrė techniką, gebančią pagreitinti puero fermentaciją bei imituoti unikalų sheng puero skonį. Šis naujas stilius buvo pavadintas shou pueras.

Shou puero arbatos gaminimo būdas kiek skiriasi nuo sheng puero. Šiam procesui reikia daug kruopštumo, o galutinis rezultatas priklauso nuo to, kaip švariai ir tvarkingai vyksta fermentacijos procesas.

Gaminant šią arbatą lapeliai yra nuskinami ir sudedami į vieną krūvą į ją įmaišant nedidelį kiekį ankstesnės partijos fermentuotos arbatos kiekį. Šis fermentavimo procesas neretai primena kompostavimą – arbatos lapelių krūvą gamina šilumą, kuri paskatina fermentavimo procesus.

Atliekant šiuos procesus arbatos lapeliai reguliariai yra apverčiami bei rūpestingai prižiūrimi, siekiant išsaugoti aukščiausią kokybę. Po kiek laiko gautas turinys yra suspaudžiamas į plokšteles ir paruošiamas vartojimui.

 

Kuo skiriasi sheng ir shou pueras?

·         Shou arbata fermentuojasi ilgiau

·         Sheng arbatą galima gerti ne tik jauną, bet ir brandesnę (ji geba natūraliai fermentuotis)

·         Sheng puero arbatos dažniausiai nėra gardinamos įvairias saldikliais, pienu, priešingai nei Shou puero

 

Kaip paruošti puero arbatą? 

Pueras – lengvai paruošiama arbata, nereikalaujanti jokių specialių indų ar priemonių.  Įdėkite arbatos lapelius į puodelį, užpilkite 95 ˚C  vandeniu ir palaikykite 5 minutes. Nesvarbu, ar naudojama birių lapų pueras ar puero plokštelių arbata, rekomenduojama naudoti 200 ml vandens maždaug 3-4 g puero arbatai. Šios arbatos stiprumas priklausys nuo arbatžolių ir vandens santykio. Šią arbatą galima plikyti net kelis kartus –  eksperimentuokite ir atraskite savo mėgstamiausius skonius. 

Komentarai

Pasidalinti komentaru