Kaip ir kur laikyti arbatą?

Kaip ir kur laikyti arbatą?

Kaip ir visi džiovinti produktai, ypač aromatingieji, šviežiai pagaminta arbata yra kvapni ir skani, tačiau su laiku jos aromatas palengva išsivadėja, o skonis silpsta. Ir nors tai natūralus procesas, tinkamai laikant arbatą galima šį procesą gerokai pristabdyti.

Drėgmė, temperatūra, šviesa, oras bei intensyvūs pašaliniai aromatai – vieni pagrindinių veiksnių darančių įtaką ne tik kavos, žolelių, prieskonių, bet ir arbatos kokybei.  

Arbatos dėžutės

Arbata – džiovintas produktas, po apdorojimo arbatos lapelio likutinė drėgmė yra 5% ir mažiau. Dėl šios priežasties arbata ilgai negenda ir net jei jos skonis bei aromatas natūraliai per laiką yra išsivadėjęs, arbatą vis dar galima naudoti. Tačiau jei dėl kažkokių priežasčių arbata sudrėksta, jos skonis gali pradėti kisti, o padidėjus drėgmės kiekiui atsiranda grėsmė įsiveisti pelėsiui. Norint to išvengti arbatą siūloma laikyti sandariuose induose.

Temperatūros svyravimai taip pat lemia arbatos kokybę. Laikant arbatą vėsiai ji ilgesnį laiką gali išlikti gaivi, aromatinga bei išsaugoti geriausias savo skonines savybes. Kadangi šilumoje arbatos kvapas bei skonis išblėsta gerokai greičiau, arbata vertėtų laikyti toliau nuo šilumą spinduliuojančių objektų tokių kaip viryklės ar radiatoriai.

Arbatos lapeliai nemėgsta ne tik šilumos, bet ir šviesos bei UV spindulių. Laikoma skaidriose stiklinėse ar plastikinėse talpose arbata labai greitai pradeda keisti savo spalvinę išvaizdą, skonį bei aromatą. Laikant arbatlapius skaidriuose induose, svarbu, pasirūpinti, jog jie būtų kiek įmanoma labiau apsaugoti nuo tiesioginio šviesos šaltinio. Juodosios arbatos yra kiek atsparesnės šiam poveikiui, tačiau žaliosios arbatos bei ulongai savo gerąsias savybės gali prarasti itin greitai. O japoniška arbata Matcha vos per kelis mėnesius iš sodriai žalios spalvos gali virsti pilkšvais milteliais.

Arbatos kokybei įtaką daro ir sąlytis su oru, o tiksliau su deguonimi. Vienas iš arbatos gamybos procesų – arbatlapių oksidacijos stabdymas. Žalioji, juodoji bei ulongo arbatos neretai manoma, jog yra iš skirtingų arbatlapių, visgi tai yra tas pats arbatos lapelis tik skirtingo fermentacijos lygio. Įdomu ir tai, jog arbatos gamybos procesui pasibaigus, deguonis nenustoja jos veikti, todėl nesandariai laikoma arbata praranda savo aromatą. Jeigu laikote nedidelį kiekį arbatos didelėje talpoje – pakeiskite ją į mažesnę. Kuo pilnesnė bus arbatos dėžutė, tuo mažiau bus joje oro. O jeigu perkate arbatą maišeliuose, uždarinėdami išspauskite iš maišelio kiek galima daugiau oro – tai padės išlaikyti arbatą kvapią ilgesnį laiką.

Intensyvūs pašaliniai kvapai taip pat gali paveikti arbatos aromatą bei skonį. Norint mėgautis aromatingu, skonių praturtintu gėrimu, arbata turėtų būti laikoma sandariose dėžutėse ar indeliuose bei atokiau nuo kavos, prieskonių, gaminamo maisto ar kitų skleidžiamų kvapų.

Komentarai

Pasidalinti komentaru