Populiarioji matcha arbata – kaip nepasiklysti tarp gausybės pasirinkimų

Populiarioji matcha arbata – kaip nepasiklysti tarp gausybės pasirinkimų

Skaisčiai žalios latės, žali ledai ir žali kokteiliai jau senai užkariavo barų, kavinių ir desertinių meniu. Ryškiai žalią spalvą dažniausiai suteikia visiškai natūralus, ypatingo skonio ir istorijos ingredientas – japoniška arbata matcha.

Matcha - tai į miltelius sutrinta žalioji arbata, tradiciškai Japonijoje geriama arbatos ceremonijų metu, vaišinant garbingus svečius. Dėl savo unikalaus skonio: karstelėjusi, salstelėjusi, umami, su ryškia žalumynų nata - ji ypač gerai dera su daugeliu desertų. Dėl savo formos - ypač smulkių miltukų – patogu ją maišyti su kitais ingredientais. O dėl sveikatinančių savybių, vis daugiau žmonių renkasi matcha kaip kasdienį gėrimą. Kartais ja net pakeičiama kava - matcha taip pat stipriai tonizuoja.

Neigia mitus

Tačiau ne visi ragavusieji gėrimu susižavi. Kaip pasirinkti ir paruošti tokią, kad patirtis nenuviltų? Kaip atskirti gerą matcha nuo prastos? „Skoniui ir kvapui“ atstovaujančio arbatos žinovo Andriaus Žilinsko teigimu, jokio oficialaus reglamento, ką galima vadinti matcha, o ko – ne, nėra. „Rinkoje atsiranda mitų apie šią arbatą ir tiekėjų, matcha vadinančių bet kurią į miltelius sutrintą žaliąją arbatą. Dažnai smalsūs pradedantys gėrėjai apie šią arbatą tik tiek ir žino. Tačiau nors matcha yra žaliosios arbatos milteliai, ne visi žaliosios arbatos milteliai yra matcha, - sako ekspertas.

Norint išgauti matcha unikalų skonį ir spalvą, reikia atlikti tam tikrus žingsnius, kurie kitų žaliųjų arbatų gamyboje nėra atliekami. Visų pirma, keletą savaičių prieš nuskinant lapelius, arbatkrūmiai uždengiami, paslepiant juos nuo saulės šviesos. Augdami šešėlyje, jauni lapeliai sukaupia daugiau saldumo ir umami skonio bei chlorofilo, kuris suteikia jai sodrios žalios spalvos. Taip pat iš arbatlapių būtinai pašalinamos lapo gyslos, kad paskutiniame etape išdžiūvusius lapelius būtų galima sutrinti iki ypač smulkių miltelių.

Tai, kaip sumalami arbatlapiai, taip pat turi daug įtakos galutiniam produktui. Matcha turėtų būti malama lėtai, akmeninėmis girnomis. Taip užtikrinama, kad malimo metu nepakils temperatūra, galinti suardyti arbatos skonį ir spalvą. 40 g matcha sumalti reikia net valandos!

Gaminant daugelį kitų žaliųjų arbatų, šie žingsniai neatliekami. Todėl net ir jas sumalus iki miltukų, nei spalva, nei skonis, nei tekstūra nebus tokia, kaip matcha arbatos. Gelsvesni, kartesni ir rupesni, šie milteliai neblogai tiks kepiniuose, tačiau matcha arbatai ruošti – nebetiks.

Kokybiškos matchos požymiai 

Kadangi gaminant tikrą matcha, tenka įdėti ženkliai daugiau darbo, jos už mažą kainą nenusipirksite. A. Žilinskas teigia, kad nėra ir jokių oficialių kriterijų matcha kokybei. „Dažnai pardavėjai ir gamintojai savo nuožiūra produkciją pažymi kaip ceremony grade (ceremonijų, aukščiausios kokybės), premium ar supreme, arba culinary grade (kulinarinės kokybės, skirta kepiniams, bet ne gėrimui). Tačiau kiekvieno gamintojo kriterijai šiek tiek skiriasi, todėl ir taip pat užvadintos skirtingų gamintojų arbatos bus skirtingų skonių.“

Taigi, kas, pasak arbatos eksperto, svarbu renkantis gerą matcha arbatą?

-          Ryški, sodri žalia spalva

-          Tinkamo dydžio (~5 mikronų dydžio) miltukai (smulkesni net ir už vaikišką pudrą)

-          Stiprus aromatas vos atidarius pakuotę

-          Subalansuota kartumo, umami, saldumo dermė

-          Saldus poskonis

-          Švelni, kreminė paruošto gėrimo tekstūra

-          Tolygi smulkių burbuliukų puta ant paruošto gėrimo

Kaip nesugadinti geros arbatos 

A. Žilinskas teigia, kad nusipirkus geros matcha arbatos, labai svarbu jos nesugadinti ruošiant. „Reikia turėti omenyje, kad tikra matcha nėra tirpūs milteliai, todėl geriantysis suvartoja ne tik arbatos ištrauką, bet ir pačius arbatos lapelius. Tai prisideda prie stipraus matchos poveikio, nes į organizmą patenka visos lapelyje esančios medžiagos. Tai taip pat reiškia, kad laikui bėgant milteliai nusės į gėrimo dugną – tai yra normalu, tikros, kokybiškos matchos ženklas.“

Šią arbatą reikėtų plikyti vėsiu vandeniu (60-70C). Anot arbatos eksperto, jei neturite virdulio su reguliuojama temperatūra, padės užvirusį vandenį perpilti į tarpinį indą ir leisti keletą minučių pastovėti, ir tik tada užpilti matcha miltelius.

Matchai paruošti nebūtinas japoniškas čavanas, tinka ir platesnis puodelis. Per sietelį 1 a.š. miltelių įsijokite į puodelį, įpilkite vandens (80 ml tradicinei japoniškai versijai arba pilną puodelį, pagal savo skonį) ir bambukine šluotele ypač greitais judesiais plakite gėrimą, vandenyje “rašydami” M raidę. Jei neturite bambukinės šluotelės, neblogai tiks ir elektrinis pieno plaktuvėlis. Plakite tol, kol visame paviršiuje susidarys tanki, standi, smulkių burbuliukų puta. Galite įpilti šilto, putoto pieno ir taip pasiruošti matcha latę, arba įpilti sulčių ar gazuoto vandens matcha limonadui.

Komentarai

Pasidalinti komentaru