Arbatos vaistinėlė

Arbatos vaistinėlė

Kelioninėje vaistinėlėje – arbatos

Kelionėse patiriame ne tik džiugių akimirkų ir įvairių nuotykių, kartais visai netikėtai galime ir sunegaluoti. Todėl rengiantis į ilgesnę kelionę lėktuvu, automobiliu ar pėsčiomis, kraunant daiktus į kuprines ar lagaminus, derėtų pagalvoti ir apie priemones, kurios padės įveikti užklupusius negalavimus.

Iš anksto suruošta vaistinėlė keliaujant padės išvengti nemažai rūpesčių. Gydytojai kasmet primena, kad pirmiausia į kelionę derėtų pasiimti vaistų, kuriuos vartojate reguliariai, jei sergate kokia nors lėtine liga. Verta pagalvoti ir apie kitus kelionėse dažnai užklumpančius negalavimus. Tačiau kalno skirtingų vaistų nuo visų bėdų juk nesiveši. O ir netikslinga. Derėtų nepamiršti, kad daugumą vaistų rekomenduojama laikyti kambario – 16–25 laipsnių – temperatūroje. O vasarą tiek patalpoje, tiek lauke ant saulės, tiek automobilyje, temperatūra gali būti aukštesnė. Netinkamos laikymo sąlygos gali pakenkti vaistų kokybei.

Daug naudingiau suformuoti natūralią vaistinėlę, kurioje dominuotų gydomųjų savybių turinčios arbatos. O tokių arbatų pasirinkimas - tikrai nemažas. Tik reikia žinoti, kokios, kokiais atvejais tinkamos ir nuo kokio negalavimo padeda. 

Natūralios medicinos šalininkai pastebi, kad daugumą cheminių vaistų paprastai sudaro kuri nors viena gryna medžiaga arba kelių medžiagų derinys, o augaliniai preparatai niekada neapsiriboja tik viena medžiaga. Gamtoje grynų medžiagų nėra. Bet kurį augalą sudaro įvairių medžiagų kompleksas. Pavyzdžiui, salotose ar petražolėse, svogūnų laiškuose ar baziliko lapeliuose randama visa puokštė vitaminų, mineralų, fermentų ir kitų medžiagų, kurių nauda ir poveikis žmogaus organizmui įvairiapusis. Daugelį vaistažolių ir arbatų taip pat priskiriame maistui, o prireikus jas galime vartoti kaip vaistus. Kelionėje jos ne tik malšina troškulį, bet ir padeda įveikti įvairius negalavimus, o patogios dėl to, kad nei saulė, nei karštis jų skonio ir savybių nepakeičia. 

Raudonoji arbata rooibos – nepakeičiama per karščius

Kelionėje pasikeičia daug kas – aplinka, dienos ritmas ir tai, kiek mes sėdime ar vaikštome, maistas. Deja, atsiradę pokyčiai daugelį veikia nepalankiai.

Dažnas esame girdėję, kad ramunėlės ar pankoliai gali pagerinti virškinimą, nuraminti sudirgusį skrandį, melisos padeda lengviau užmigti ir nusiraminti, liepžiedžiai arba avietės – mažina pakilusią kūno temperatūrą. Yra dar keletas arbatų, kurias daugelis vartojame šiaip bet nė neįtariame, kad jos gali būti labai naudingos, vaduojantis nuo tam tikrų negalavimų kelionėse. 

Natūralioje kelionės vaistinėlėje praverstų raudonoji arba žalioji rooibos arbata. Ji gaminama iš siauralapio raibsteglio (ji yra siauralapio raibsteglio spygliukai), Pietų Afrikoje augančio krūmo, lapelių. Ši arbata nuo seno ten buvo vartojama kaip vaistas. Per pastaruosius 50 metų ji smarkiai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Rooibos arbata padeda išvengti dehidratacijos, palaiko skysčių pusiausvyrą ir atstato mineralų trūkumą. Kai kas gali pamanyti, kad esant didesniam fiziniam krūviui, pakanka išgerti daugiau vandens, tačiau specialistai tikina, kad - ne. Prakaituojant, didelis kiekis vandens ant tuščio skrandžio ne tik gali privesti prie prastos savijautos, bet ir neužkirs kelio dehidratacijai. O rooibos arbatoje gausu pagrindinių organizmui reikalingų mineralų (kalio, magnio, mangano), kurie padeda išlaikyti rūgščių-šarmų pusiausvyrą kūno ląstelėse. Ši arbata puikus lengvai įsisavinamos geležies šaltinis, tai rodo ir raudona jos spalva. Daugelis žmonių per karščius mažiau valgo, vengia mėsos patiekalų, todėl negauna pakankamai geležies iš maisto produktų.

Geriant šią arbatą geležies trūkumą galima kompensuoti. Rooibos naudinga vegetarams ir veganams, kurie atsisako mėsos ir kitų geležies turinčių produktų.  Rooibos arbatoje gausu ir natrio, kalio, kalcio, magnio, chlorido, o taip pat ši arbata turtinga įvairiais vitaminais ir antioksidantais. Rooibos arbata tinka ir vaikams, kaip limonadų pakaitalas, nes joje visiškai nėra kofeino, pridėtinio cukraus, todėl kelionėje ją galės gerti visa šeima. Be to, pasiėmę šios arbatos į kelionę, laimėsite dvigubai, nes ji tinkama ir gydant nudegimus nuo saulės, odos uždegimus, paūmėjusį dermatitą ar spuogus.

Virškinimui pagerinti –  puero ir juodoji arbata

Kelionių metu pasikeitusi mityba neretai sukelia įvairius virškinimo sistemos negalavimus, o ypač dažnai neįprastas maistas susargdina vaikus. Virškinimui pagerinti pravers iš Kinijos atkeliavusi puero arbata. Išskirtinė jos savybė ta, kad ši arbata turi probiotikų. (Ši arbata yra ypatingu būdu fermentuota ir fermentacija nėra nutrūkusi, todėl ji turi probiotikų, aktyvių fermentų, katechinų). Būtent dėl šios priežasties pueras dažnai įvardijamas kaip „gyvas“ maisto produktas: arbatą subrandina ir pueru paverčia jo lapeliuose gyvenantys mikroorganizmai. Puero arbata, kuri būna kelių rūšių - žalioji, brandinta ir juodoji. Ji padės įveikti sunkumą ir sočiau pavalgius, juk vasarą ne tik keliaujame, bet ir švenčiame įvairias šventes: giminių susitikimus, vestuves, krikštynas ar šiaip mėgstame su draugais išsikepti mėsos kepsninėse. Puero arbata gali būti ir vakarėlio užbaigimo gėrimas, nes ši arbata suaktyvina kepenų fermentų veiklą ir alkoholio skaidymą pagreitina net kelis kartus. Tačiau tam, kad pavyktų pasiekti norimą efektą reikėtų išgerti mažiausiai litrą (bent 4 puodelius) tokios arbatos.

Po ranka kelionėje verta turėti ir juodosios arbatos. Juodojoje arbatoje esantys polifenoliai padės išlaikyti sveiką žarnyno mikroflorą, nes skatina gerųjų bakterijų dauginimąsi ir slopina blogųjų bakterijų augimą. Be to, juodoji arbata turi antimikrobinių savybių, dėl kurių naikina kenksmingas medžiagas žarnyne, padeda sutvarkyti virškinamojo trakto gleivinę. Išvykoje ši arbata taip pat gali būti pirmas vaistas nuo pykinimo ir viduriavimo. (Juodosios arbatos taninai labai veiksmingi apsinuodijus maistu, ne veltui ligoninėje juodoji arbata su cukrumi yra „nulinė dieta“).

Žalioji arbata padės išvengti virusų

Kelioninėje vaistinėlėje pravartu turėti ir japoniškos žaliosios matcha arbatos ar kitos žaliosios arbatos. Matcha daugeliu savybių yra pranašesnė už kitas žaliąsias arbatas. Didelis chlorofilo kiekis suteikia šiai arbatai tamsiai žalią spalvą bei lemia detoksikuojantį poveikį. Apsinuodijus maistu ši arbata iš organizmo padės pašalinti toksinus. Indijos universiteto mokslininkai, atlikę klinikinį tyrimą, neseniai publikavo straipsnį recenzuojamame žurnale, kuriame pateikiama išvada, kad žalioji arbata apsaugo nuo gilesnio koronaviruso išplitimo organizme. Teigiama, kad išgėrus 5 puodelius žaliosios arbatos, žmogus nėra apsaugotas nuo užsikrėtimo virusine infekcija, bet susirgęs serga lengviau. Žaliosios arbatos EGG trukdo viruso baltymams tvirtintis prie ląstelių ir patekti, tarkime, į plaučių ląsteles. Matcha žaliojoje arbatoje gausu antioksidantų, mineralų ir vitaminų, nors, kaip žinoma, joje yra ir kofeino.

Nepamirškite ir imbierų

Šalia visų minėtų arbatų į kelionę rekomenduojama pasiimti ir arbatos su imbierais, o dar geriau imbiero šaknies. Imbieras didina apetitą, kai karštą dieną nesinori valgyti, gerina virškinimą, važiuojant automobiliu ar plaukiant laivu, padeda įveikti nemalonius supimo pojūčius. Pakramčius imbiero galima išvengti pykinimo kylant ar leidžiantis lėktuvu. Labai svarbu, kad tai būtų tikro imbiero šaknis, cukatai ar sausainėlis su tikro imbiero prieskoniu, o ne imbiero aromatais.

 

Komentarai

Pasidalinti komentaru