Rooibos - universaliai skani arbata

Rooibos - universaliai skani arbata

Vasara dalindama šilumą skatina gerti daugiau skysčių... Ieškantiems sveikiau, bet ir saldumą mėgstantiems, rooibos arbata taps nepakeičiamu vasaros gėrimo pasirinkimu. Pietų Afrikos krūmo spygliukų arbata - tai puodelis karštojo žemyno gyvybinės energijos. Ryškios, raudono gintaro spalvos, natūraliai salstelėjusi, ši arbata švelni gomuriui ir neturi kofeino, todėl tinka vaikams ar kaip vakaro gėrimas, o atvėsinta – atsigaivinti sportuojantiems.

Neįsivaizduojame vasaros be rooibos arbatos, lažinamės jos paragavę ir jūs prisijaukinsite šios afrikietiškosios arbatos skonius, kurie gaivins kai to norėsis ar sušildys užklupus vėsesniems orams.

Civilizacija kuria patogumus ir leidžia „judėti kartu su laiku“ nesikeliant nuo patogios kėdės. Organizmas pripranta greitai gauti tai, ko pageidauja: kava, raminantieji, multivitaminai, alkoholis, maisto papildai – jokių pastangų! Gamtoje viskas lėčiau. Kurdama sąlygas, diktuojančias gyvenimo būdą ir įpročius regione, gamta kartu siūlo prisitaikymo galimybę ir priemones.

Afrikoje, kur ištvermingi, elastingi raumenys, sveika oda, gera fizinė būklė ir sveikata dažnam tebėra būtinybė, gamta sukūrė augalą, padedantį IŠSAUGOTI VISA TAI. Siauralapis raibsteglis (afrikanų kalboje - Rooibos) tarsi sukurtas žmonėms, dar neįnikusiems į civilizacijos teikiamus patogumus ir nejudrumą.

Iš Pietų Afrikoje augančio raudonojo krūmo šakelių ir spygliukų, natūralių flavonoidų, užplikius verdančiu vandeniu gaunama ryškiai raudonos spalvos ištrauka. Aromatingą ir turtingą aliejais ištrauką vietiniai nuo seno gėrė kaip kvapnią arbatą ar naudojo kaip priemonę sudirgusiai odai nuraminti ir gydyti.

Intensyviai dirbantys raumenys netenka vandens ir mineralų. Dehidratacija ir demineralizacija – priežastys, dėl kurių raumenis spazmuoja, „traukia“, maudžia. Rooibos arbata pradėta gerti kaip raumenų skausmus, spazmus raminantis gėrimas. Šalta treniruočių metu ar karšta vakarop, po fizinio darbo dienos, rooibos ištrauka –  labai gerai subalansuotas mineralinis gėrimas, sugrąžinantis organizmui vandenį ir mineralus. Kartu ji mažina ir lygiųjų raumenų spazmų keliamus nepatogumus – pilvo pūtimą ar raižymą, skrandžio spazmus.

 

Rooibos  nėra vaistas - nė vienam iš sintetinių farmakologinių preparatų jis neprilygs nei poveikio greičiu, nei efektu. Ne gydymui, o sveikatos palaikymui ir balansui gamta sukūrė šį gėrimą. Kaip  daugelis egzotiškų augalų, pradėtas vartoti dėl gydomųjų savybių, Europoje Rooibos išpopuliarėjo kaip skanus sveikuolių gėrimas, „teikiantis spalvų” sveikuolių racionui. Vėliau išplito kaip natūralus maistinis dažas maisto pramonėje ar kaip augalinis antioksidantas odos priežiūros priemonėse.

Natūraliai salsva, puikiai subalansuota, nedirginanti, nes neturi nei kofeino, nei teinų, Rooibos arbata, sportuojančių, sunkiai dirbančių ir besirūpinančių savo fizine sveikata žmonių gyvenime gali pavaduoti  “pramoninius” izotonikus.

Rooibos neturi ksantinų – nesutraukia gleivinių, neplečia inkstų kraujagyslių (dėl to ilgiau užsibūna organizme), nestimuliuoja ir netrikdo miego. Atvirkščiai: vakare šilta, išgerta mažais gurkšneliais, raudonoji arbata lengvai slopina ir migdo, įliedamas ramybės ir švelnų laimės pojūtį,  nes,  pasak tyrėjų, skatina „laimės hormono“ serotonino išsiskyrimą.

Rooibos ištrauka tiks ir mažiesiems nenuoramoms. Šalta, sumaišyta su natūraliomis sultimis, padės užmiršti limonadus.

Arbata grožiui puoselėti?

Ryškiai raudoną Rooibos spalvą suteikia flavonoidai. Flavanoidai veikia kaip natūralūs antioksidantai – saugo organizmo jaunystę. Pagreitėjusios oksidacijos požymiai labiausiai pastebimi ten, kur ląstelės greitai „sensta“: odoje ir gleivinėse. Lygi, sveika, nešerpetojanti oda, sveikos, blizgančios lūpos – organizmo būklės veidrodis. Rooibos neišgydys ligos pažeistos odos, tačiau vonelės, pavilgai ar kompresas tikrai padės nudegusiai saulėje, vėjo nugairintai ar nuo sunkaus fizinio darbo sudirgusiai odai nuraminti. Rooibos aliejai pamaitins odą, o pigmentas švelniai nurusvins, suteikdamas lengvo bronzinio įdegio atspalvį.

 

Įdomūs faktai apie rooibos arbatą:

Rooibos yra ne tik skanus ir malonus gėrimas, kuris gali pakeisti kavą, jis teikia didelę  pridėtinę naudą, nes jame gausu gamtinių mineralų ir antioksidantų.

Jau prieš 50 metų Japonų mokslininkai tyrimų pagalba, nustatė, kad Rooibos arbatoje yra itin gausu antioksidantų, kurie kaip manoma, lėtina senėjimą. Antioksidantai apsaugo žmogaus organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų sukeliamos žalos. Būtent laisvieji radikalai sukelia įvairių ligų progresavimą.

Mokslinių tyrimų komanda iš Prancūzijos įrodė, kad plaukų losjonuose esantis Rooibos skatina plaukų augimą, yra tinkamas ingredientas gerinti plaukų būklei ir nesukelia jokios alerginės reakcijos.

Pietų Afrikos mokslininkų tyrimais nustatyta, kad polifenolių kiekis Rooibos yra panašus į žaliosios arbatos. Polifenoliai padeda apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų sukeliamos žalos. Kiti tyrimai teigia, kad Rooibos arbata padeda sumažinti virškinimo sutrikimus, šleikštulį, pilvo spazmus ir vidurių užkietėjimas. Be to ši arbata ramina, mažina irzlumą, padeda kovoti su nemiga ir depresija.

Kaip paruošti.

Paruošimas yra tas pats kaip ir įprastos arbatos.

1. Iš pradžių karštu vandeniu sušildykite arbatinuką ir  įdėkite vieną šaukštelį Rooibos arbatos vienam puodeliui.

2. Užplikykite arbatą verdančiu vandeniu ir palikite kelioms minutėms. Kuo ilgiau paliksite arbatą užplikyta, tuo daugiau gėrimas įgys antioksidantų.

Gėrimas bus raudonos spalvos ir turės šiek tiek saldumo. Gali būti geriamas su pienu, citrina ar apelsinu, su sultimis. Gali būti šiek tiek pasaldintas medumi ar cukrumi. Puikia tinka gerti šaltą, kaip ICE TEA.

Pietų Afrikos Rooibos arbata dažnai naudojama ruošiant maistą. Joje ne tik gausu mineralų ir antioksidantų, bet taip pat ir padeda atskleisti patiekalo skonį. Dažnai naudojamas, kaip gėrimas žmonėms besilaikantiems dietos.

Įvairūs tyrimai parodė, jog daugelis sveikatos problemų gali būti išspręstos reguliariai geriant šią arbatą:

• Gali būti naudojama gydyti šienligę, astmą ir egzemą.

• Dedama tiesiogiai ant odos, ji gali sulėtinti senėjimo procesą.

• Stiprina imuninę sistemą.

• Palengvina irzlumą, galvos skausmus, nervinę įtampą ir nemigą.

• Gali sumažinti skrandžio spazmus ir dieglius kūdikiams.

• Sudėtyje nėra oksalo rūgšties, žmonės, kurie linkę turėti problemą dėl inkstų akmenų gali saugiai jį vartoti.

Arbata tinka vaikams, nes neturi kofeino, ramina, bei mažina diegliukų galimybę.

Tinka:

1. Dienos metu troškuliui malšinti. Kadangi neturi kofeino gali būti naudojama neribotais kiekiais.

2. Paskaninta šaukšteliu medaus ar citrina, arbata sušildys šaltą dieną.

3. Pateikta su ledukais ir vaisių sultimis atgaivins karštą vasaros dieną.

4. Vakare padės užmigti, nuramins pavargusius raumenis ir kūną.

Šaltos arbatos receptas jūsų vasarai: 

GINTARINĖS UOGOS 

·       Dviem porcijoms gėrimo (600 ml) Jums reikės: 

·       rooibos arbatos su šaltalankiais, 15 g, 

·       karšto vandens, 200 ml, 

·       1–2 šaukštelių cukraus, 

·       Keleto šviežio baziliko lapelių, sugrūstų stiklinėje, 

·       ledukų, 400 ml. 

Komentarai

Pasidalinti komentaru