Ir arbatos puodelyje ieškokite tikro meistriškumo

Ir arbatos puodelyje ieškokite tikro meistriškumo

Ieškokite savo arbatos

Arbata neturėtų būti vien karštas vanduo, kuriame išmirkytas pirmos po ranka pasitaikiusios arbatos pakelis. Verta paieškoti tokios, kurią pagamino tam atsidavę, savo darbą gerai išmanantys meistrai, o parduoda patikimi pardavėjai. „Galbūt kai kam svarbi ir pakuotė, bet esmė – turinys, skonis, aromatas, mišinio derinys. Pirmiausia – arbata turi būti skani. Eksperimentuodami ir ieškodami įdomios, nekasdienės savo arbatos, eikite į specializuotą parduotuvę, nebijokite klausti, ragaukite. Mes, „Skonis ir kvapas“, jau 25 metus mokomės atpažinti geriausius tarp labai gerų: kavą, arbatą, šokoladą. Ir pasitikrinam dažnai, ar jie vis dar tokie pat geri. Nors ir galima išgirsti nuomonių, kad arbatą reikia pirkti iš šalių augintojų, nes ten ji geriausia ir pigiausia, mano patarimas būtų, pirmiausia, rinktis pardavėją, kuriuo pasitikite. Dėl skirtingų reglamentų šalys augintojos parduoda arbatą, kurioje gali būti Europoje draudžiamų medžiagų, paveiktą spinduliuotės ar ilgokai gulėjusią sandėlyje. Netgi užrašas „first flush“ nebūtinai reiškia, kad tai šviežia, šių metų pirmoji arbata. Gali būti, kad derliaus metai tiesiog santūriai nutylėti, nors tais metais arbata ir nuskinta pirmoji“, – paaiškina „Skonis ir kvapas“ arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

Gali kilti klausimas, kokia arbata geresnė– pakeliuose ar biri? Žinoma, derėtų rinktis birią, o jei jau nemėgstate „palaidos“– tada birią tinklelyje. Biri arbata tinklelyje, pasak specialisto, yra atsakingiausias pasirinkimas tvarumo požiūriu. „Supakuoti birios arbatos į mažą pakelį jos nesmulkinant technologiškai nepavyktų. O smulkinti kokybišką stambią arbatą ekonomiškai neracionalu. Todėl geros birios arbatos mažuose pakeliuose nerasite. Be to, pakelio turinio dažniausiai nematome, todėl verta praplėšti ir jį apžiūrėti: kitos spalvos sudėtinės dalys, skaidrūs kristaliukai, smulkios šakelės nebūtinai yra arbata“, – tikina pašnekovas.

Geriausia rinktis skirtingų rūšių arbatos mišinius. Kažkurios vienos rūšies arbata kaskart gali skirtis dėl kintančių augalo savybių, meistras, fermentuodamas arbatą, taip pat kaskart ją sukuria kažkiek kitokią. O arbatos mišinių skonio savybės – stabilesnės. Arbatos pasaulis labai didelis. Istorija, kultūra, technologijos gyvuoja tūkstantmečius, sukurta begalė tobulų derinių. Tereikia surasti savus.

Kas lemia kavos skonį?

Lygiai taip pat, vertinant gamintojo meistriškumą ir patirtį, naudinga išmokti pasirinkti ir kavą. Specialistų teigimu, arabika kavos pupelės yra labiau vertinamos dėl subalansuoto kofeino kiekio ir malonaus skonio bei aromato, o robusta nepasižymi subtiliomis skoninėmis savybėmis, yra karti ir turi gerokai daugiau kofeino.

Beje, yra dar viena geros kavos paslaptis. Svarbu suderinti kavos malimą ir paruošimo būdą. Kodėl tai svarbu? Kiekvienam paruošimo būdui teisingai parinkus malimą, atsiskleidžia maksimalus kavos skonis ir aromatas. Pavyzdžiui, smulkiai malta kava labiausiai tinka gaminti espresą, itin smulkiai malta kava yra naudojama kavos gaminimui „ibrik“, lengvo stambumo kavos, kiek stambesnis nei espreso malimas, puikiai tinka virti kavą aeropress kavinuke, vidutinio stambumo malimo kava naudojama filtriniam aparatui, stambiai malta kava – užpilti kavą French press kavinuke. Kava turi būti sumalta tolygiai tam, kad ruošiant gėrimą būtų pasiektas tolygus jos skonis. Be abejo, geriausia kavos pupeles sumalti prieš pat ruošiant kavą, tačiau jei neturite kokybiškos kavamalės, nebijokite paprašyti, kad kavą sumaltų kavos parduotuvėje. Ir nemalkite iš karto didelio kavos kiekio, kad ji neišsikvėptų.

Tinkamiausi užkandžiai prie arbatos ir kavos?

Prie arbatos arba kavos daugeliui norisi ir kokio nors sausainėlio. Jei išmokote pasirinkti arbatą ir kavą, būkite išrankūs ir saldumynams, nesugadinkite visko užkandžiaudami bet ką prie atrastų savo gėrimų. Tam tikrai nereikia gausiai kremu pertepto torto gabalo. Kavos ar arbatos namuose, specializuotuose parduotuvėlėse galima įsigyti jų kepyklėlėse kepamų sausainių iš natūralių, sveikatai palankių ingredientų. Juose nedaug cukraus, nėra jokių specialių priedų ar puriklių, jokių dažų, konservantų ar netikrų aromatų. Pavyzdžiui, tai gali būti imbieriniai sausainėliai.

„Skonis ir kvapas“ yra atrinkęs ir puikaus ispaniško šokolado gamintoją. Derėtų žinoti, kad kokybiškame šokolade svarbus kakavos ir kakavos sviesto kiekis, o kitų augalinių riebalų ir aliejų jame neturėtų būti. Palmių riebalai, sojų produktai, emulsikliai, dažikliai, saldikliai vertės produktui tikrai nesuteikia. Subtilūs, natūralūs, įdomesni, labiau išieškoti desertai ar saldumynai, kurie perkant gal ir atrodo brangesni, kilsteli kasdienį poreikį sukrimsti ką nors saldaus į kitą lygmenį ir mėgavimąsi desertu paverčia lėtesniu, malonesniu, su daugiau pojūčių.

Komentarai

Pasidalinti komentaru