Nepalas - ypatingų juodųjų arbatų namai

Nepalas - ypatingų juodųjų arbatų namai

Ypatingos Sandakphu arbatos iš Himalajų priekalnių Nepale susilaukia vis daugiau pripažinimo. Aukštikalnių arbatos yra ypač vertinamos dėl išskirtinių skoninių savybių, atsirandančių veikiant aukštikalnių klimatui. Idealias sąlygas arbatos auginimui turintis Nepalo Ilam regionas, kur auga Sandakphu arbatos, iki šiol buvo mažai žinomas, tačiau pamažu išsikovoja pozicijas kaip ypatingos arbatos tiekėjas.

Sandakphu arbatos fabrikas įsikūręs dviejų tūkstančių metrų aukštyje. Pavadintas švento Sandakhpu kalno – aukščiausios Ilamo viršūnės – garbei, šis fabrikas yra jungtinės vietinių ūkininkų pastangos organiškai auginti kokybišką arbatą ir gaminti išskirtines arbatos rūšis. Čia arbata auginama smulkiuose aukštikalnių ūkiuose. Jo iniciatoriai – arbatos profesionalų pora Twistina ir Chandra Subba. Siekdami regiono ūkininkams suteikti daugiau nepriklausomybės, jie ne tik mokina arbatos augintojus įvairių arbatos gamybos technologijų, bet ir padeda atverti prekybinius kanalus į vakarus bei manufaktūroje įdiegti socialiai atsakingas praktikas. Didžiąją dalį vadovaujančių pozicijų fabrike užima moterys, kas yra reta Nepalo kaimo regionams. Fabrikas priklauso patiems augintojams, jie taria lemiamą žodį, kokias arbatas gaminti, kaip parduoti ir dalintis pelną. Kaip teigia Subbos, „mes turime viziją ir kartu potencialo gaminti daugybę skirtingų arbatos rūšių, o tai įmanoma tik nedidelėje kontroliuojamoje aplinkoje – smulkiuose ūkiuose.

Čia gaminama arbata auginama ir renkama 1,5-2 km aukštyje. Tokiems aukščiams būdinga dideli temperatūrų skirtumai, vėsesnis oras, mažesnė drėgmė, nuo tiesioginių saulės spindulių augalus dengiančios miglos. Dėl tokių sąlygų aukštikalnių arbatos dažniausiai turi kompleksišką skonį, mažiau kartumo, daugiau kreminės tekstūros. Dėl tų pačių priežasčių aukštikalnių arbatos derliai nedideli, tokios arbatos nėra daug.

Ilamo regionas ribojasi su garsiuoju Darjeeling arbatos regionu, esančiu iškart už sienos su Indija, taigi klimatinės sąlygos ir dirva čia panašūs. Tačiau skiriasi arbatos praktikos: Nepale auginami medeliai jauni, o gamintojai užsidegę išbandyti ir ieškoti naujų, netradicinių metodų ir arbatos receptūrų. 

Čia auginama ne tik arbata – tarp arbatos laukų įsiterpę prieskonių ir daržovių ploteliai, o juos supa ne vienas gamtos rezervatas. Ši gausi biologinė įvairovė taip pat veikia arbatos augimo sąlygas ir prisideda prie kompleksiško arbatos skonio. 

Sandakphu arbatos meistrai mėgsta eksperimentuoti, kiekvienam arbatkrūmių tipui, kiekvieno sodo ar derliaus arbatai ieškodamas tinkamiausio būdo skoniui išryškinti, neapsiribodamas Nepalui tradicinėmis juodosiomis arbatomis. Pasak Chandra Subbos, „gamindami arbatą, laikomės keturių pagrindinių principų: pagarba gamtai, pagarba žmogui, teisingas ir aiškus gamybos procesas ir kokybė.

Komentarai

Pasidalinti komentaru