Matė

Matė

Kur ji gaminama?

Matė atkeliauja iš Pietų Amerikos šalių, daugiausiai iš Argentinos.

Kokia ji?

Pietų Amerikoje mėgstamiausias žolynas - yerba mate, lietuviškai – paragvajinis bugienis. Iš jo gaminama matė - gelsvai žalios spalvos, charakteringo žemės  kvapo, pikantiško, švelniai karstelėjusio skonio tradicinė kasdienė Pietų Amerikos arbata. Tai tonizuojantis, kofeino turintis gėrimas, čia dažnai pakeičiantis  kavą. Argentinoje, Paragvajuje, Urugvajuje, ir visoje likusioje Pietų Amerikoje ją matysite gurkšnojamą visur: kavinėse, namuose, gatvėje, parkuose. Rytiniu  autobusu matės mėgėjas važiuos laikydamas indelį matės ir po pažasčia pasikišęs termosą karšto vandens. Tai socialinis gėrimas, suburiantis drauge  bendram ritualui: gyvam pašnekesiui ar diskusijai, kol kalebasas su mate siunčiamas iš rankų į rankas, jį nuolat papildant karštu vandeniu. Savo gimtinėje matė tradiciškai geriama iš specialaus indo – kalebaso, pagaminto iš išskobto džiovinto paprastojo ilgmoliūgio. Taip pat naudojamas specialus metalinis šiaudelis - bombilija, turinti specialų sietelį, kuris filtruoja gėrimą.

Kaip ji gaminama?

Paragvajinis bugienis daugiausiai auginamas plantacijose. Procesas šiek tiek primena arbatos apdorojimą: skinami lapai, jie kepinami, džiovinami, brandinami, tada malami ir pakuojami pardavimui.  

Arbatos savybės

Matės gėrimo savybės šiek tiek primena arbatos – jis turi kofeino, taninų. Matė neturi žaliajai arbatai būdingo sutraukiančio skonio, o taip tonizuoja tolygiau nei kava, yra gaivesnis gėrimas – tad matė yra puikus pasirinkimas tiems, kurie ieško alternatyvos tarp kavos ir arbatos. Taip pat matė žinoma ir kaip turinti nemažai vitaminų (B grupės vitaminai, C, A, E) bei kaip gausi mineralais/