0
prekių
Pirkti

Kas yra arbata?

Arbata vadiname bet kokių žolelių ar vaisių vandens ištrauką, karštu vandeniu užpiltą močiutės uogienę, ar šaltą saldų gėrimą iš buteliuko prekybos centre. Tačiau pagal kilmę žodis arbata reiškia būtent camellia sinensis augalo lapelius. Tai iš pietryčių Azijos kilęs medis, kurio pagrindinis turtas – kvapnūs kofeino turintys lapeliai.

Mao feng – aukštos kokybės arbatų skynimo būdas, kai skinami tik jauniausi pumpurėlis, du lapeliai.

 

Lietuviškas žodis „arbata“ yra skolinys iš lenkų herbata, kuris savo ruožtu kildinamas iš Vakarų Europos kalbų, ypatingai olandų (jie buvo vieni pirmųjų užsiėmusių arbatos importu Europoje) – herba tee. Patys kinai savo bendrinėje kalboje šiais laikais sako ča (cha 茶).

Žalioji ir juodoji arbatos, o taip pat ir kitos, mažiau žinomos - baltoji, ulongo ir pu-erh - arbatos gaminamos iš vieno ir to paties augalo, mūsų jau aptarto camelia sinensis. Priskirti visas šias arbatas skirtingiems augalams – tokia klaida gali pasitaikyti ir rimčiausiam veikėjui. Pavyzdžiui, garsus XVIII amžiaus švedų botanikas Karlas Lineus, pirmasis Vakaruose suklasifikavęs arbatmedį, žaliąją ir juodąją arbatas priskyrė dviems skirtingoms arbatmedžio rūšims.

Dabar žinome geriau: skirtingos gamybos technologijos, o ne žaliava dovanoja mums skirtingą skonį.

Gerosios arbatos savybės dažnai akcentuojamos tik žaliosios arbatos aprašymuose (ji yra tyrinėta gausiau nei kitos arbatos), tačiau ne ką mažiau naudingų medžiagų turi baltoji, ulongo ar juodoji arbatos.

Geriausiai žinomos arbatoje esančios veikliosios medžiagos yra kofeinas ir teaninas. Kofeinas mažina nuovargį, gerina koncentraciją, kelia kraujospūdį, stimuliuoja medžiagų apykaitą. Teaninas yra unikali medžiaga, randama tik arbatoje (ir vienos rūšies grybuose) – ši medžiaga smegenis veikia atpalaiduojančiai, tačiau nemažina darbingumo, palaiko budrumą. Teaninas didina seratonino bei dopamino koncentraciją – kelia nuotaiką, mažina nuovargį. Teaninui ir kofeinui veikiant kartu gaunamas unikalus arbatos poveikis – arbata ramina, kelia nuotaiką, atpalaiduoja, tačiau tuo pačiu padeda išlaikyti budrumą, jaustis energingesniu, susikoncentruoti į užduotis ir jas efektyviau atlikti.

Arbatkrūmio laja yra plokščia ir maždaug žmogaus liemens aukštyje, kad skynėjams būtų patogu skinti naujus ūgliukus. 

                  Šviesūs lapeliai – naujos, jaunos ataugos, jie virs aukštos kokybės arbata.                                                   

 

Be UAB "Skonis ir kvapas" sutikimo draudžiama kopijuoti ir platinti svetainėje esančią informaciją.
© 2008-2020 UAB "Skonis ir kvapas"